• Main page
  • About me
  • Contact
  • Photography
    • family & portrait
    • weddings
    • commercial photography >
      • Boro-Trans Kft.
    • exterior&interior
    • real estate photography
    • Garden photography
    • art & culture
    • event photography
    • product photography
    • nature & landscape
    • travel & lifestyle
  • Graphic work
    • graphic portfolio
    • storyboard portfolio
  • Blog
  • Client's page

"Több fényt!" (J.W.Goethe utolsó szavai)

4/1/2016

0 Comments

 
Bár semmi bizonyíték arra, hogy a nagy Goethe valaha is - ne hogy az utolsó órában - fényképezett volna, a szavai minden fotósnak elég gyakran eszébe jutnak. Különösen akkor, ha olyan helyen fotózik, ahol a fény minőségéről és mennyiségéről mindenki elfeledkezett. Biztos sokan már voltak olyan helyzetben amikor már az elején tudtak, hogy az egésznek nem lesz jó a vége, mert a fény rossz helyen, rossz
minőségben (fényhőmérséklet) és rossz mennyiségben (kevés) világít a szereplőkre. Íme friss példa...
Picture
50mm(Canon EF 50 f/1.8 II), ISO 4000, f/5,6, 1/30sec
Március tizenötödikei ünnepi műsor a szomori általános iskolában. A fent látható kép a jól sikerült fotók közé tartozik. Valahogy úgy nézet ki puszta szemmel is. De, ez csak akkor van, ha a szereplők a színpad középen állnak. Minden fényforrás fluorescent (neoncső), ami nekünk eleve nem jó, de olcsó és takarékos, azért mindenhol van. De mi van, ha szereplők mozognak, vagy éppen sokan vannak és nem mindenkinek jut hely a színpad középen? Árnyékban maradnak!
Picture
Ezen a két fotón aktuális főszereplők a színpad szélén vannak és nekik nem jutott elég fény, úgy a közönség csökkentett figyelemmel figyelt rájuk. Itt szó szerint rivaldafény hiányzik. Szerintem, pont ezért találtak ki.
Picture
De, mondjuk, az még határeset. Csak, hogy a rendező nagy "tömeget" mozgósította meg és sokan nem is fértek a színpadra, hanem ott álltak a színpad előtt, ahol - egyelőre ismeretlen okok miatt - árnyék hatalma alá estek. Vagy is, a nem nekik szánt fény gyér sugarai inkább ártottak, mint segítettek. Mindeközben, a nézőtér gyönyörűen volt kivilágítva.
Picture
Balra és jobbra: olvasó lányok csoportja  legjobb esetben "mosómedve" típusú árnyékban részesültek. Gyakran egész arcuk volt beárnyékolva és csak az orruk látszott. Nem jó...
Picture
Most, az a kérdés, miért is panaszkodom. Ott van vaku és azzal lehet segíteni. Persze, de az még se ugyan az. Vakuval korrekt fotókat lehetne csinálni, de - ahogy már említettem - ezt nézők is ugyan így láttak. Bár erős a gyanúm, hogy rajtam kívül bárkit is zavart, a szülői és rokoni elfogultságra nem lenne jó bízni, hanem tenni valamit a probléma megoldása érdekében. Ami, már mint a megoldás, sokkal egyszerűbb, mint gondolnák. Több fény legyen!

Egy arc, két fotós

Adele már híres fotóját mindenki legalább egyszer látta, amióta "25" című lemeze megjelent. Minden szempontból tökéletes. Vagy, majd nem az. De, nem régen láttam egy másik fotót, egy másik fotós által készített portréját és meglepődtem, mennyire más  lett az alany.
Picture
Alasdair McLellan nem egy sztárfotós, nem is kifejezetten portréfotós, de megfelelt a feladatnak és most világszerte az ő fotóikat nézi minden Adele rajongója és tisztelője. Egyébként, inkább divatfotókat készít és nincs kifejezetten jellemző stílusa, ha csak nem az, hogy állandóan változik. Szerény véleményem szerint, jó portréfotós és a legtöbb esetben, jól bánik a fénnyel, de a web oldalán van olyan képek, aminek se a szerepét se az üzenetét nem igazán értem. Annak ellenére, érdemes lapozgatni a portfólióját.
Picture
Picture
Platón él és köszöni, jól van. A modern kori Arisztotelészról már hallottam (pl. néhai mágnás Onasszisz), de a fenti nevű híres görög filozófus most is élő druszairól meg nem. Mind addig, amíg nem lettem figyelmes az angol fotósra, aki  már hosszú idő óta - mondjuk, nyolcvanas évek óta - csúcson van és ugyan azt a nevet viseli. Platon! Görög származású sztár, de nem celeb, ha lehet úgy definiálni. Ami neki sikerült, sokak számára csak álom, de van, ami nem is próbáltak, ő viszont megtette. Vérbeli portréfotós révén, a lélek után kutat, azt akár kihozni minden alanyból. Sok esetben, kalandos események kísértek bizonyos személyek megörökítését, volt amikor ő volt az első aki lefotózott valakit, és az is, amikor valaki másról az utolsó fotót pont ő készítette. Mai napig filmet használ, csúcs minőségű gépekkel és mindig csak prime objektívokkal. Világítás, legtöbb esetben, egy (stúdió) vaku és sima, fehér, átlátszó ernyő. Háttér vagy tiszta fehér, vagy fekete. Erős vignette-ot gyakran látni a fotóin és az lett a trade mark-ja. A web oldala lent...
Picture
0 Comments



Leave a Reply.

    Picture

    About me

    I got my first compact photo camera as elementary's school seventh grader and SLR camera few years later. Both were film cameras. I've developed my BW negatives in my parent's bathroom. That's how old I am. I also made my own prints under photo enlargement kit my mother bough to me. My darkroom was that same bathroom. Today we all have DSLR cameras and digital darkrooms and we can print high quality photos at home. Everything has changed, except joy and excitement of taking pictures. That's why I keep doing it.

    View my profile on LinkedIn

    Archive

    March 2020
    February 2020
    January 2020
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    October 2018
    August 2018
    July 2018
    May 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015

    Categories
    ​

    All

    RSS Feed

Proudly powered by Weebly