• Main page
  • About me
  • Contact
  • Photography
    • family & portrait
    • weddings
    • commercial photography >
      • Boro-Trans Kft.
    • exterior&interior
    • real estate photography
    • Garden photography
    • art & culture
    • event photography
    • product photography
    • nature & landscape
    • travel & lifestyle
  • Graphic work
    • graphic portfolio
    • storyboard portfolio
  • Blog
  • Client's page
  • PKSZJ_Tablófotók

Ludmila, a kis orosz tündér

12/29/2015

0 Comments

 
Picture
90mm (Canon EF-S 55-250 f/4.5-5.6 II IS), ISO 400, f/5.6, 1/160sec
Vissza a luxemburgi stúdióba, négy évvel ezelőtt. Ott voltunk páran, túlóráztunk egy nyári estén. Ludmila Párizsban élt és onnan jött dolgozni "Pinocchio"-ba. Oroszországban született, valahol  Svájcban nőtt fel, Párizsban dolgozott... érdekes életút és sok tapasztalat egy kislány testében. Bár ő nem az volt -huszonnyolc éves, ha jól emlékszem- szerencsés testalkatnak köszönheti azt, hogy sokáig fiatal marad.  Mindenesetre, eredetileg magamról készítettem fotókat az nap este:
Picture
...amikor rájöttem, hogy róla is szeretnék csinálni egyet. Éppen kísérleteztem "diszkrét" vakufényekkel és egy új dolgot akartam alkalmazni.
Szóval, ott ült mögöttem, ugyan olyan állomáson (workstation) dolgozott mint én: számítógép monitor valahol a fej magasságán, digitális rajztábla alatta. Tetszett a fény, ami onnan jött, de -akar csak az én fotómon is- nem volt elég erős egy jó fotóhoz. Azért 50 x 50 softboxot állítottam fel a kép bal oldalán, kb. egy méterrel odébb, benne Canon vakuval. Csak úgy lehetett, mert monitor miatt nem tudtam beállítani vele szemben, így viszont az arca nagyobb része árnyékban maradt. Tőle balra (kép jobb oldalán) volt egy 70 cm szabad tér, aztán egy másik asztal. Ott sikerült helyeznem egy régebbi Canon vakut és egy reflektort (ami könnyen lehetett csak egy A3-as, fehér papír) és néhány próba kocka után, már pontosan úgy tudtam szabályozni a vaku erejét,  hogy egyenletes, lágy fénnyel kivilágít a Ludmila árnyékos arcrészét. Háttérrel nem volt különös problémám, csak arra kellet vigyáznom, hogy az asztali lámpa jó helyen legyen. Hamarosan kiderült, hogy a fénye nem elég ahhoz, hogy szép és teljes élfényt biztosít a lány fejére és a vállára, azért használtam egy kis, zsebvakut (nagyon régen Porst boltban vettem) és így kaptam a fenti fotót.
Picture
0 Comments

Karácsony nyár kozépen

12/22/2015

0 Comments

 
Picture
Minap nálunk se szokatlan, ha nincs fehér Karácsonyunk, de mindig van esély rá. Egyszer olyan helyen voltam Karácsony előtti hetekben, ahol véletlenül se havazik, sőt még a hőmérséklet sem esik 25 fok Celsius alatt, vagyis: örök nyár uralkodik. Igen, megint Barbadosról van szó. 2012-ben, Karácsony előtti napokban így nézet ki Hastings és Rockley forgalmas útszakaszai (fotók fent és balra, lent). 
Picture
Valahogy, nem foglalkoztak apróságokkal (földrajzi tulajdonságokkal kapcsolatban), minden olyan volt, ami nekünk is van: nem díszítik egy pálmafát, hanem fenyőt; kötelező díszek között még a hópehely is tartozik; Tél-Apó még mindig téli ruhában van, szánkó is olyan mint az északi tájakon, rénszarvasok sem hiányoznak. A lenti képen manók is ott vannak a veranda oszlopokon és a (Diótörős?) ólomkatonák is őrzik az ünnepet. Nem tudom, kié az a ház a fotón, de sejtem, hogy valami óvoda, vagy közösségi ház lehetett. Hasonló díszítést máshol nem láttam.
Picture
Picture
A legszomorúbb, kétség nélkül, Hóembert volt látni. Ő tényleg semmiképpen nem tartozik trópusi éghajlathoz. De az sem zavart kedves bajan-népet: voltak műanyagból, de voltak ilyenek is (kép balra), hol futófénnyel, hol villogva, hol csak úgy világítva. Az egyik legszebb díszítést a Rockley Plum Tree recepció épületén volt, ami különösen jól esett, mert én a szomszédban laktam (kép jobbra). Kedvenc grill-éttermem esténként fürdött a fényben (lent).
Picture
Picture
2012 Karácsonyra nálunk eset jó nagy hó. Ahogy december 23.-án haza érkeztem, minden fehér volt, különösen itt, a vidéken. És megfelelően hideg, természetesen. Más nap reggel, az első dolgok között, hólapátolás volt. Változatosság kedvéért...
0 Comments

Hova megyünk egy cipőben?

12/16/2015

0 Comments

 
Picture
50 mm (Canon EF 50mm f/1,8 II), ISO 100, f/8, 1/160 sec
Néhány hete olyan feladatot kaptam, hogy több szingli cipőt egymás mellet és külön-külön fotózzak le. Az egész dolog nem a cipőkről szólt, de a lábbeli fontos tartozéknak számított, úgy méltó helyett kellet kapnia az egész "produkcióban". Rendben.  Előkészítettem a helyszínt: pingpong asztal játszott a tárgyasztal szerepét, egyik felével függőlegesen behajtva. Rajta volt fehér háttér vászon, kis fogókkal rögzítve és végig futva a másik oldal pereméig. Úgy kaptam seamless fehér háttért, amit -szükség esetében- szuper fehérré is lehetett varázsolni. A főfényforrásom Walimex Pro 400 stúdióvakum volt, kb. húsz fokkal a fényképezőgép tengelyéről balra, rajta volt egy beauty dish difuzorral. Pont olyan, mint Kakukkhelyi lekvár fotózásnál. Jobb oldalon, hátul, egy tengelyen a Walimexxel és gép felé fordítva, volt egy Speedlite, ami, mint a fenti képen, egy kis ellenfényt biztosított.
Picture
50 mm (Canon EF 50mm f/1,8 II), ISO 100, f/8, 1/125 sec
Fehér háttéren nem használtam ellenfényt, mert nem kellet kiemelni a főtémát, mármint cipőket, sötét, mintás vagy ugyanazon színű háttérből, de egy sima ezüst reflektor volt a jobb oldalon, kisegítve egy fehér karton darabbal (épphogy képen kívül), ami csak a fekete cipőnek szolgált egy kis extra fényt.
Aztán jöttek a kompozíciók. Egy előszoba sarkát kellet létrehozni a pingpong asztalon. Tapétamintám nem volt, azért maradt a fehér, vászonháttér. Szék megvolt, néhány különböző kalap és sál szinten. Parketta helyett, először próbáltam egy kis szőnyeggel, de az túl mintás volt és gyorsan elterelte figyelmét a lényegről. Parkettapadló mintám nem volt, csak néhány kis parketta darabom, hátul a tárolóban, de volt két (csúsztató) szekrényajtóm, naturszínben és a hajópadlóhoz hasonló módon összerakott lécékkel. Gondoltam, azokkal lehet valami használhatót produkálni. Nos, az mennyire sikerült, a címfotón látszik, de egy kis fantázia segítségével, könnyebben átmegy...
Picture
50 mm (Canon EF 50mm f/1,8 II), ISO 100, f/8, 1/125 sec

Múlt héten írtam FStoppers-ról és a legújabb tutorial-videóról, amit kínálnak, de íme egy még újabb (annak az elsőnek második része!) Nem túlzás mondani, hogy itt a legjobb létező oktató anyagról beszélünk. Már az előzetes is fantasztikus. Klikk a képre...
Picture
Picture
0 Comments

Őszi idill

12/12/2015

0 Comments

 
Picture
​

 A jobb oldalon látható ábrán, megírtam azt, hogy a vaku 1/4 erővel villant, ami elég valószínűnek tartom, de arra is emlékszem, hogy variáltam fel- és lefelé párszor, amíg a legjobb értéket találtam. Valami miatt, nem hoztam második vakut, hogy ellenfényt biztosítson hátulról, de nem bánom. Így a pár beleolvad a környezetbe, amiben sokat segített a rajtuk lévő ruha színe, de még is kitűnnek onnan, megfelelő világításnak köszönhetően. A végeredményben, nagyon visszafogott színes képet kaptam, ami könnyen fekete-fehér is lehetett. 
Egy szép, késő őszi délutánon, négy évvel ezelőtt, készült ez a kép és azóta is az egyik kedvenc fotóm. Technikailag is jól sikerült, de inkább azért tetszik, mert a "modellek"-nek valami különleges kisugárzása van és az az, ami egy fotót szebbé varázsolhat. Ebben az esetben tudom, hogy számukra ennek a képnek óriási eszmei értéke van, mert egy nem mindennapi hétvégét töltöttek, egy nem mindennapi helyen. Ami, a házasságukban ritkán fordult elő. Mint nekem is és sok másoknak egyaránt. Ennyi a metafizikai hozzávalókról. Technikailag, egy vakút használtam, a kép bal oldalán - épphogy nem lóg bele a képbe - rajta egy narancsszínű fóliával (1/4 CTO), melegebb tónus miatt.
Az szépen kombinálódik kékes stichhel, ami a háttéren uralkodik. EXIF adatokat nem tudtam ide másolni, de biztos vagyok, hogy CANON EF-s 55-250 f/4,5-5,6 IS objektívet használtam, 130-160 mm fókusztávolságon, 1/100 fölötti záridővel. Blende valószínűleg f/5,6 vagy 6,3 volt. Ez utóbbi, szerintem. Softbox egy összecsukható 60 x 60 cm Wallimex volt, könnyű szerkezetű állványon. 

Picture
Mint ez a kép jobbra. Van egy színes verziója is, nagyon szép, késő délutáni kékes-rózsaszínű éggel, de a fekete/fehér még inkább az esszenciát hozza ki. Szerintem, sok mindent olvasható az arcukon.
​
​Azoknak, akiknek angol nyelv nem probléma és még nem ismerik az egyik legnépszerű amerikai (és a világ) fotós weboldalát, ezúton ajánlom FSTOPPERS (magyarul, talán: A blendások) portálját. Én gyakorlatilag az elejétől követem őket és mondhatom, hogy nagyon gyorsan fejlődtek és mindenben a legjobbra törekszenek. Íme a legújabb DVD tutorial-uk ajánlója. Eszméletlenül jó!
Picture
0 Comments

Videókockák

12/8/2015

0 Comments

 
Picture
Anna lányom már egy ideje videóblogot készít kedves barátnőjével, Linával és a legújabb bejegyzésre, ami pár nappal ezelőtt történt, ajánlottam neki egy kis újítást: a megszokott videó kamera mellett, most egy CANON EOS 7D-t üzembe helyeztünk, videó módban. Már nyár óta használom ezt a gépet, de eddig nem volt alkalom kipróbálni videó képességéit. A legjobb minőség érdekében, fényforrásként használtunk folyamatos, (majd nem) hideg fényű Philips izzót, amit éppen szállítottak budapesti Mikrosat-ból. Összeraktam egy lámpaállványt és rácsavartam Villanjkörte foglalatát, majd feltettem brolly softbox-ot. A végeredményt mindenki láthatja a néhány kiválasztott videókockákon. Szerintem, nincs okunk panaszra.
Videófelbontás HD minőségben volt, fehéregyensúly "nap"-ra beállítva. ISO 3200, záridő 1/160, az objektív CANON EF 50mm f/1,8 II 2.8-as blendével, manuálisan fókuszálva és fixen állva egy, szinten aznap szállított, MANFROTTO 496RC2 gömbfejen, ami most akciós áron kapható. Természetesen, alatta még egy egész (már régi) MANFROTTO állvány volt. Ennyi az egész. Háttérvilágítás: mindennapi használatú ikeás asztali/fali lámpa, 25W-os izzóval és egy karácsonyfa dekorációs izzósor. Ja, még egy reflektor - valóban diavetítésre alkalmas, jó minőségű, fényvisszaverő vászon - Panni bal oldalán, épp a képen kívül. Az arc árnyékos részét derítve.
Még néhány szó gömbfejről és miért vásároltam pont fent említett modellt. Tavaly is, de inkább az idei fotózás során, rájöttem, hogy nem túl praktikus az a fej (mert videóra ki volt találva) ami eredetileg állt a lassan tíz éves MANFROTTO 190PRO állványon, különösen  akkor, ha gyorsan kellet vízszintes beállításból függőlegesbe átkomponálni. Szóval, fejcsere már a láthatáron volt, amikor megláttam egy hirdetést a FB-on, ami pont MANFROTTO cuccokról szólt, azért gondoltam most itt az alkalom. Az említett márka egy nagyon megbízható és jó minőségű olasz cég, ami évek óta vezető pozícióban van a profi piacon...szerintem, vele nem lehet hibázni. Mikrosat-ban már sokat vásároltam és nekem eddig nem okoztak csalódást, sőt, most Mikulás "szerepében" gyorsan és pontosan hazaszállítottak amit megrendeltem. Nagy köszönet érte!
0 Comments

Q&A : 18% szürke

12/4/2015

0 Comments

 
Picture
18mm (Canon EF-S 18-55 f/3,5-5,6 II), ISO 100, f/9, 1/30 sec
A múltkori témához kapcsolódóan, egyik hozzászólás a negyedik fotón látható "fehér>18%>fekete" skála után érdeklődött. Mi volt az, kérdezte. A válaszom: éppen arról beszéltem, hogy a TTL (through the lens, vagy is az objektíven keresztül) fénymérés, egy előre határozott értékhez képest állítja be a paramétereket. Az érték pedig, 18% szürke. Az egy elfogadható átlag. Egy hisztogram így mutat a szóban forgó fényértéket:
PictureGrafika: http://www.head-fi.org/
Ezen jól látszik, hogy a "hegy" majd nem a hisztogram középen van, tehát valóban átlagról lehet szó. A furcsaság viszont az, hogy nem 50%-ről beszélünk, ha már fele úton van a fekete és a fehér között. Nos, először, 18% azt jelenti, hogy egy ilyen felület annyi fényt képes visszaverni a fényképezőgépbe. Másodszor, ahogy a blendénél is, minden egyes lépésnél felfelé az érték megduplázódik, lefele megfelezik. Tehát, következő értek felfelé  36 lesz, azután 72 (ami már elég közel fehérhez), lefelé 9 és 4,5 (ami majd nem fekete). Egyébként fekete érték kb. 6% és fehér 93%.

Úgy jön ki, hogy 18% valahol a középen van. Ha minden automatizmus és a mikroprocesszorok elkepesztő számítási képességük ellenére, nem jó a végeredmény, minden gép rendelkezik u.n. kompenzációs skálával, amivel manuálisan lehet korrigálni exponálási "koordinátákat". Az igazítás blende értékekben (lépésekben) történik, "+" vagy "-" irányában, ahogy az alábbi ábra mutat:
Picture
Grafika: http://thedigitaltrekker.com/
Mikor is kell igazítani a fénymérő áltat elolvasott értéket? Leggyakrabban akkor, ha sok fehér (fényes) vagy sok fekete (sötét) felület van a megörökítésre kiválasztott témán. Például, télen, kint a hóban:
PictureFotó: http://www.androidbeat.com/
A bal oldali kép, külső felén látható, hogy a fénymérő "túl sok fényt" érzékelte - a hó miatt - és annak hatására kisebb blendenyílást választott. Matematikai korrekt, de esztétikai nem a legjobb eredmény született. Mi emberek vagyunk és saját szemünknek hiszünk, úgy a kép belső fele (corrected) jónak tűnik. Ahhoz csak annyit kellet tenni, hogy nagyobb blendével (kisebb "F"-számmal) fotózunk és több fényt engedjük a gépbe. Ugyan ez, csak fordítva, igaz a átlagnál sötétebb témákra. Fénymérő azt érzékeli, hogy kevés a fény, nagyobb blendét választ és a kép szürke lesz. Ilyenkor kisebb blende felé (nagyobb "F"-szám) korrigáljuk és voila...minden rendben.
Végül, nem árt említeni, hogy 18% szürke lapokat (A4 vagy kisebb méretű) meg lehet venni szaküzletekben, vagy rendelni az interneten, ha mindig szeretnénk korrekt fénymérést biztosítani. 

Ha már arról van szó, lehet rendelni/vásárolni fehér lapot is, ami szinten fontos, csak más célra használható. Szürke lap (Gray card) korrekt expozícióra fontos kellék, fehér viszont a fehér egyensúly ​beállításra lenne szükségünk. De, az egy másik téma.
0 Comments
    Picture

    About me

    I got my first compact photo camera as elementary's school seventh grader and SLR camera few years later. Both were film cameras. I've developed my BW negatives in my parent's bathroom. That's how old I am. I also made my own prints under photo enlargement kit my mother bough to me. My darkroom was that same bathroom. Today we all have DSLR cameras and digital darkrooms and we can print high quality photos at home. Everything has changed, except joy and excitement of taking pictures. That's why I keep doing it.

    View my profile on LinkedIn

    Archive

    March 2020
    February 2020
    January 2020
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    October 2018
    August 2018
    July 2018
    May 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015

    Categories
    ​

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.