• Main page
  • About me
  • Contact
  • Photography
    • family & portrait
    • weddings
    • commercial photography >
      • Boro-Trans Kft.
    • exterior&interior
    • real estate photography
    • Garden photography
    • art & culture
    • event photography
    • product photography
    • nature & landscape
    • travel & lifestyle
  • Graphic work
    • graphic portfolio
    • storyboard portfolio
  • Blog
  • Client's page
  • PKSZJ_Tablófotók

Egy drón mint vakuállvány...

4/16/2016

0 Comments

 
Picture
Picture
Drón. Eszköz vagy fegyver? Vagy mind a kettő? Ki mire használja... Jó kezekben, csodára képes kis szerkezet. Első sorban videózásra használnak. De nem mindennapi fotókra is jó, ha kéznél van egy quad-copter 4K kamerával. Most egy harmadik, viszonylag ritkán látott szerepben láthatunk egy drónt, nevezetesen mint távirányított, repülő vakuállványt. Először Patrik Hall egyik videójában láttam hasonló kísérletet, elég jó eredménnyel, most itt van Reuben Wu és  a "Lux noctis" című fotósorozata. Ő olyan módon fotózta le nagy természeti csodákat, ahogy őket eddig senki nem látta: éjjel, felülről világítva. Hasonlókat csak UFO-s filmekben láthatunk, amikhez drága felszerelésre és helikopterekre volt szükséges, most viszont elég csak egy - drón. 

Picture

...és mint fényképezőgép

Kilenc hegymászó felmászott Jungfrau csúcsra, svájci Alpokban és egy drón segítségével megörökített azt a pillanatot, úgy, hogy közben 360 fokban láthatunk az egész hegyláncot. Az alpinizmusra szakosodott Mammut cég szponzorálta az expedíciót, amiről egy videó is készült. Szép munka volt fiúk, lányok!
Picture

Barbadosi hivatásos fényképész Andrew Browne feltöltötte egy rövid, de nagyon hasznos útmutató portréfotózásra, ami Bright Side profilon talált. Nem csak fotósok, hanem (inkább) azok, akiket fotóznak profitálhatnak ebből a kis videóból. Mivel nem mindenki dolgozik profi modellekkel, de abszolút mindenki szeretné a lehetőleg legjobb fényben mutatni a fotókon, a videóban látott pózokat  érdemes elsajátítani és minden esetben használni. Az eredmény nem marad el, az garantált.
0 Comments

Esti gyakorlatok

4/9/2016

0 Comments

 
Picture
10mm (Canon EF-S 10-18 f/4,5-5,6 IS STM), ISO 100, f/7,1, 4 sec
Múlt kedden kint fotóztak Zsámbéki Fotós Szalon tagjai, pontosabban a (zsámbéki) Magyar utcai fasort vettünk lencsevégre. Nem, mint ha az volt egy előre adott téma, hanem úgy alakult. Kevésen voltunk, de annál kreatívabbak. Fotó séta azzal kezdődött, hogy virágzó falombokat szeretünk volna megörökíteni. (Lányok ötlete). Ahogy fogytunk természetes fényből, egyre érdekesebbnek tűnt haladó járművek fénycsíkjaival szórakozni. Vagy valahogy kombinálni azt a kettőt. Rögzített fotókat látva, engem kellemesen meglepte tinta-kék égszíne, de még jobban vörös-narancssárga utcai világítás árnyalata. Nem túlzottan természetes színpaletta, de legalább komplementer színek dominálnak.
A címfotón két dolog különösen figyelemre méltó: fénycsíkok mellett (balról jobbra nézve) egy busz formája észlelhető, sötétebb felületet jelölve és az út széli lámpafényeket visszatükrözve. A másik, a fotóstársam Kata, aki lámpaoszlop lábánál guggol (a kép jobb negyede) mert állvány hiányában odatámasztotta a gépét. 
Őt szeretem volna közelről lefotózni, azért ellenkező oldalról kerestem megfelelő látószöget. Meg is találtam és csak arra kellet ügyelnem, hogy a vakufény, ami egyik közeli falombjára tettem - két ág között, rádiós kioldóval felszerelve -, ne világítson egyenesen a kamerába. Ahogy a kész fotón látszik, az teljesen jól sikerült. Némi utómunkára volt szükséges, míg a fényviszonyokat rendbe hoztam és íme, egy érdekes low light portréfotó.
Picture
55mm (Canon EF-S 18-55 f/3,5-5,6 II), ISO 640, f/5,6, 1/60
Ugyan az a vaku, eredeti és elsődleges szerepben: hogy rávilágít virágokba borult faágra. Manuális módon beállítottam az erejét és közben arra figyeltem, hogy esti fények is látszódjanak a képben. 1/128 vagy 1/64 volt a villanás. Annak köszönhetően lassú képsorozatot is lehetett készíteni, aminek egyik képe lent látható. A szembejövő furgon csak váratlan dísznek számít...
Picture35mm (Canon EF-S 18-55 f/3,5-5,6 II), ISO 640, f/4,5, 1/60 sec

Amikor láttam, hogy Iván és Kata tandemben fotóznak, ők lettek az én kiválasztott témám. Egy másik vakut helyeztem arra az oszlopra, ami fent Katával látható, k.b. 180 cm  magasságra (ötödik lyuk) és az adta oldalfényt. Így a két vaku több mint 90 fokos szögben álltak egy-másnak, ami nem a legjobb beállítás, de mást nem tudtam kitalálni. Ha még nem említettem, hogy senki nem hozott fotó- vagy lámpaállványt, akkor most szólok. Improvizáltunk. ​
Picture
53mm (Canon EF-S 18-55 f/3,5-5,6 IS STM), ISO 1600, f/5,6, 1/60 sec
Nagyon remélem, hogy legközelebb is szép idő lesz, mert a fényből biztos, hogy több fog jutni, hiszen egyre hosszabbak a napok és úgy több idő fog maradni érdemi alkotásra. Feltéve, hogy a "legközelebb" még az első félévben történik. Nyár elején levendulamézőre kell menni és ott fotózni. Modellekkel. 
0 Comments

"Több fényt!" (J.W.Goethe utolsó szavai)

4/1/2016

0 Comments

 
Bár semmi bizonyíték arra, hogy a nagy Goethe valaha is - ne hogy az utolsó órában - fényképezett volna, a szavai minden fotósnak elég gyakran eszébe jutnak. Különösen akkor, ha olyan helyen fotózik, ahol a fény minőségéről és mennyiségéről mindenki elfeledkezett. Biztos sokan már voltak olyan helyzetben amikor már az elején tudtak, hogy az egésznek nem lesz jó a vége, mert a fény rossz helyen, rossz
minőségben (fényhőmérséklet) és rossz mennyiségben (kevés) világít a szereplőkre. Íme friss példa...
Picture
50mm(Canon EF 50 f/1.8 II), ISO 4000, f/5,6, 1/30sec
Március tizenötödikei ünnepi műsor a szomori általános iskolában. A fent látható kép a jól sikerült fotók közé tartozik. Valahogy úgy nézet ki puszta szemmel is. De, ez csak akkor van, ha a szereplők a színpad középen állnak. Minden fényforrás fluorescent (neoncső), ami nekünk eleve nem jó, de olcsó és takarékos, azért mindenhol van. De mi van, ha szereplők mozognak, vagy éppen sokan vannak és nem mindenkinek jut hely a színpad középen? Árnyékban maradnak!
Picture
Ezen a két fotón aktuális főszereplők a színpad szélén vannak és nekik nem jutott elég fény, úgy a közönség csökkentett figyelemmel figyelt rájuk. Itt szó szerint rivaldafény hiányzik. Szerintem, pont ezért találtak ki.
Picture
De, mondjuk, az még határeset. Csak, hogy a rendező nagy "tömeget" mozgósította meg és sokan nem is fértek a színpadra, hanem ott álltak a színpad előtt, ahol - egyelőre ismeretlen okok miatt - árnyék hatalma alá estek. Vagy is, a nem nekik szánt fény gyér sugarai inkább ártottak, mint segítettek. Mindeközben, a nézőtér gyönyörűen volt kivilágítva.
Picture
Balra és jobbra: olvasó lányok csoportja  legjobb esetben "mosómedve" típusú árnyékban részesültek. Gyakran egész arcuk volt beárnyékolva és csak az orruk látszott. Nem jó...
Picture
Most, az a kérdés, miért is panaszkodom. Ott van vaku és azzal lehet segíteni. Persze, de az még se ugyan az. Vakuval korrekt fotókat lehetne csinálni, de - ahogy már említettem - ezt nézők is ugyan így láttak. Bár erős a gyanúm, hogy rajtam kívül bárkit is zavart, a szülői és rokoni elfogultságra nem lenne jó bízni, hanem tenni valamit a probléma megoldása érdekében. Ami, már mint a megoldás, sokkal egyszerűbb, mint gondolnák. Több fény legyen!

Egy arc, két fotós

Adele már híres fotóját mindenki legalább egyszer látta, amióta "25" című lemeze megjelent. Minden szempontból tökéletes. Vagy, majd nem az. De, nem régen láttam egy másik fotót, egy másik fotós által készített portréját és meglepődtem, mennyire más  lett az alany.
Picture
Alasdair McLellan nem egy sztárfotós, nem is kifejezetten portréfotós, de megfelelt a feladatnak és most világszerte az ő fotóikat nézi minden Adele rajongója és tisztelője. Egyébként, inkább divatfotókat készít és nincs kifejezetten jellemző stílusa, ha csak nem az, hogy állandóan változik. Szerény véleményem szerint, jó portréfotós és a legtöbb esetben, jól bánik a fénnyel, de a web oldalán van olyan képek, aminek se a szerepét se az üzenetét nem igazán értem. Annak ellenére, érdemes lapozgatni a portfólióját.
Picture
Picture
Platón él és köszöni, jól van. A modern kori Arisztotelészról már hallottam (pl. néhai mágnás Onasszisz), de a fenti nevű híres görög filozófus most is élő druszairól meg nem. Mind addig, amíg nem lettem figyelmes az angol fotósra, aki  már hosszú idő óta - mondjuk, nyolcvanas évek óta - csúcson van és ugyan azt a nevet viseli. Platon! Görög származású sztár, de nem celeb, ha lehet úgy definiálni. Ami neki sikerült, sokak számára csak álom, de van, ami nem is próbáltak, ő viszont megtette. Vérbeli portréfotós révén, a lélek után kutat, azt akár kihozni minden alanyból. Sok esetben, kalandos események kísértek bizonyos személyek megörökítését, volt amikor ő volt az első aki lefotózott valakit, és az is, amikor valaki másról az utolsó fotót pont ő készítette. Mai napig filmet használ, csúcs minőségű gépekkel és mindig csak prime objektívokkal. Világítás, legtöbb esetben, egy (stúdió) vaku és sima, fehér, átlátszó ernyő. Háttér vagy tiszta fehér, vagy fekete. Erős vignette-ot gyakran látni a fotóin és az lett a trade mark-ja. A web oldala lent...
Picture
0 Comments
    Picture

    About me

    I got my first compact photo camera as elementary's school seventh grader and SLR camera few years later. Both were film cameras. I've developed my BW negatives in my parent's bathroom. That's how old I am. I also made my own prints under photo enlargement kit my mother bough to me. My darkroom was that same bathroom. Today we all have DSLR cameras and digital darkrooms and we can print high quality photos at home. Everything has changed, except joy and excitement of taking pictures. That's why I keep doing it.

    View my profile on LinkedIn

    Archive

    March 2020
    February 2020
    January 2020
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    October 2018
    August 2018
    July 2018
    May 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015

    Categories
    ​

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.